Jak jsme pekli masopustní bobíky
Před vlastním pečením jsme si povídali o masopustu, který trvá od Tří králů do Popeleční středy.
Význam slova a původ masopustu spočívá ve složenině dvou slov – maso a půst = střídmost v zábavách i stravování. Původ masopustu spadá až do dob pohanských a souvisí s oslavou končící zimy – přináší naději na příští úrodu, plodnost, zdraví a blahobyt. Masopustní obchůzky se drželi na vesnicích i v městech, mezi chudinou i šlechtou. K masopustu patří zpěv, tanec, jídlo, pití, karnevalové masky a legrácky. Mezi nejznámější karnevalové masky patří medvěd s medvědářem, kůň, bába, nevěsta, kominík, masky řemeslníků,…
Naše třída 4. A se vydala dne 7. 2. 2020 péci do školní kuchyňky sladké masopustní bobíky. Předtím, než jsme šli péci, tak jsme si zazpívali písničku Máme tu masopust, aby se nám dobře peklo. Poté jsme si rozdělili práce a začali dělat těsto (430 g hladké mouky, 1 Hera – nechat povolit, 1 šlehačka, cukr moučka a vanilkový cukr na obalení). Z těsta jsme dělali kuličky, které jsme kladly na plech vyložený pečícím papírem.
Bobíky jsme pekli na 180 stupňů 40 minut.
Nakonec jsme je ještě horké obalili v cukr moučce a vanilkovém cukru. Hotové bobíky jsme upravili na talíře a šli nabídnout po škole na ochutnání. Nám to také moc chutnalo, a tak jsme se se svými výrobky pochlubili i doma.
Byla to super mňamka!
Žáci a třídní učitelka 4.A Renata Žáková