Pozor na pátek 13.!

Několikrát za rok se v našem kalendáři objeví číslo 13, ale ne vždy vyjde na pátek. I když pátků 13. moc v kalendáři není, o to víc se o nich šíří různé pověry. Obecně se říká, že je pátek třináctého smolným dnem.
Ve škole jsme si povídali o tom, co všechno nosí smůlu, čeho se v pátek 13. obáváme a čeho bychom se v tento den měli vyvarovat.
Čtvrťáky napadaly různé věci např., když přeběhne přes cestu černá kočka, rozbité zrcadlo nebo rozsypaná sůl prý znamená 7 let neštěstí. Smůlu prý přináší, pokud vstaneme a vykročíme „levou“ nohou, v žádném případě bychom neměli stoupat na hranaté víko od kanálu a už vůbec bychom se neměli pro něco zapomenutého vracet!
Čísla 13 se obávají i ve světě. Některé hotely vynechávají pokoj číslo 13, v letadlech nenajdete 13. řadu a někteří lidé 13. nelétají, necestují a odkládají důležitá rozhodnutí na jiný den.
Záleží na každém z nás čemu věřit a čemu ne.
Podle odborníků rozhodně není rozumný důvod pověrám věřit. Přesto se jimi často řídíme.
Víra v pověry vychází z našeho podvědomí. V našem dětství jsme slyšeli spoustu pohádek a věřili, že existují draci, kouzelníci a čarodějnice.
Pověry jsou v podstatě pozůstatkem této víry. Přisuzujeme věcem význam, který nemají, ale který chceme, aby měly. Věříme věcem, které nám řekla nějaká autorita nebo se kterými máme nějakou zkušenost.
Pro zpestření názoru na číslo 13, jsme házeli 3 kostkami. Kdo z nás hodí v součtu číslo 13, vyhrává – tím prolomíme „magickou 13.“
Tak hodně štěstí!
(Jedinou vítězkou se stala Karolínka Pavelková).

Třídní učitelka 4. A: Renata Žáková