Hvězdárna

15. 10. jsme jeli na Hvězdárnu do HK. Když jsme tam přijeli, šli jsme do planetária, kde nám promítali na strop souhvězdí, východ a západ Slunce a planety. Seděli jsme na sklápěcích sedačkách. Poté jsme šli do budovy, kde jsme si mohli něco koupit. Byla tam váha, visící planety a krabička s pískem, kde jsme si měli nabrat špetku písku a zkusit spočítat zrnka, nešlo to. A asi tolik je na obloze hvězd. Čekali jsme, až pro nás přijdou, abychom mohli jít k dalekohledu. U dalekohledu jsme se „dívali“ na Slunce. Pán nám říkal, že se s dalekohledem na Slunce dívat nesmí, proto nám to promítal na plátno. Ukazoval na papírku, jak by nám to propálilo oko, papírek se samozřejmě zapálil. Prohlídka se mi líbila.

Julie Černá, 5. A

Byli jsme na výletě na Hvězdárně. Měli tam velký sál, kde promítali vesmír. Jako kdybychom létali raketou. Prohlíželi jsme si planety, galaxie a jak by mohl vypadat vesmír za miliardy let. Koukali jsme na Zemi, létající vesmírné základny a sondy. Řekli nám, za jak dlouho bychom přeletěli naši Mléčnou dráhu, že obvod prstence Saturnu měří stejnou vzdálenost jako let ze Země na Měsíc, a že prstenec je tvořen malými částečky ledu. Také kolik má Saturn měsíců. Dozvěděli jsme se všechno o planetách. Potom nám pustili film. Šli jsme si něco koupit. Výlet se mi líbil.

Matyáš Mrkvička, 5. C

Ve Hvězdárně jsem si to moc užila. V autobuse jsem seděla s Míšou Štěpánovou. Já jsem tam ještě předtím nikdy nebyla. Ale když nám učitelka řekla, že si tam lehneme a budeme jako pozorovat vesmír, tak jsem se vážně moc těšila. Když jsme tam dojeli, tak nás zavedli do kina, ale obrazovka byla na stropě. Tohle jsem nikdy předtím neviděla. A ta sedátka se ještě k tomu dala položit. Takže to bylo luxusní. To, co se na tom plátně promítalo, se nedá ani popsat. Zkrátka tam promítali něco o vesmíru, Slunci, jak vymřeli dinosauři. Na konci byla pohádka – Jak vznikl Měsíc. Pak jsme si mohli koupit suvenýry. A taky nám ten pán ukázal dalekohledem Slunce. Samozřejmě jsme se do něho nekoukli. Jeli jsme zpátky do školy.

Natalie Ema Moravcová, 5. C

Do Hvězdárny jsme jeli, protože vesmír probíráme v přírodovědě. Vyrazili jsme 15. 10. Na Hvězdárnu jsme přijeli trochu déle. Hned na začátku jsme šli do sálu, kde nám ukázali vesmír. Ukázali nám souhvězdí, planety a nějaké hvězdy. Na konci nám promítli film, jak vznikla Země. Vystřídali se dva páni. Pak jsme šli do kopule. Pán nám řekl, že dalekohledem musí stále hýbat. Taky nám s papírem ukázal, že ho Slunce propálí. Na závěr jsme si něco koupili. Moc se mi to na Hvězdárně v Hradci Králové líbilo.

David Krpata, 5. A